Zofia Posmysz

Obóz. Rozmowy Magdy Łucyan

Zofia Posmysz

- Kiedy usłyszałam jak strażniczka nam powiedziała: przygotujcie się dzisiaj do wyjazdu, bo jedziecie dzisiaj do Oświęcimia, nie przypuszczałam, co to w ogóle jest. Nie mogłam sobie tego wyobrazić. Wtedy nawet odetchnęłam z ulgą, bo pomyślałam, że nie będzie wtedy przesłuchań. Nie może być nigdzie gorzej niż było tutaj - mówi Zofia Posmysz w rozmowie z Magdą Łucyan, reporterką "Faktów" TVN.

 

***

 

W TVN24 GO dostępny jest również czteroczęściowy dokument "Strażnicy pamięci". To niezwykła opowieść o poszukiwaniu tożsamości ofiar Holokaustu. Przy Muzeum Auschwitz-Birkenau działa jedna z najnowocześniejszych na świecie pracowni konserwatorskich. Tytułowi "Strażnicy pamięci" to konserwatorzy i archeolodzy, którzy odkrywają ślady zbrodni. Na podstawie pojedynczych przedmiotów odtwarzają tożsamość zamordowanych Żydów.

 

***

 

Obóz koncentracyjny Auschwitz został utworzony dla Polaków, którzy byli jego pierwszymi więźniami politycznymi. 14 czerwca 1940 roku skierowano do obozu pierwszy masowy transport. Od 1942 roku w wyniku włączenia KL Auschwitz do procesu masowej zagłady Żydów, liczba deportowanych zaczęła gwałtownie wzrastać. 27 stycznia 1945 roku oddziały Armii Czerwonej wyzwoliły Auschwitz. Szacuje się, że w Auschwitz-Birkenau życie straciło blisko 6 milionów osób, głównie Żydów. Jedną trzecią tej liczby, czyli około dwa miliony, stanowiły dzieci. Wyzwolenia doczekało około siedmiu tysięcy osób. 

 

14 czerwca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, ustanowiony przez Sejm RP. Natomiast 27 stycznia - Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 roku.

Opis programu

Około siedmiu tysięcy osób - tylu więźniów doczekało wyzwolenia z obozu. 27 stycznia 2022 mija 77 lat od tamtych wydarzeń. Wcześniej zginęło tam co najmniej milion sto tysięcy osób - w tym milion Żydów, 75 tysięcy Polaków. "Obóz" to cyk rozmów z byłymi więźniami Auschwitz-Birkenau. Opisują tragiczną historię, której byli uczestnikami i świadkami, głód, strach i wszechobecną śmierć. Mówią o tym, czym był hitleryzm, nazizm i do czego prowadzi nienawiść. Ich historii wysłuchała reporterka "Faktów" TVN Magda Łucyan.

 

 

Magda Łucyan - reporterka "Faktów" TVN. Zajmuje się tematyką polityczną, społeczną i klimatyczną. W 2021 roku dla "Czarno na białym" TVN24 przygotowała - razem z Katarzyną Górniak - reportaż "Taka twoja uroda" o kobietach chorujących na endometriozę w Polsce. W 2022 roku reportaż dostał złotą nagrodę w Kategorii Dokument, subkategoria: Zdrowie i Medycyna, na World Media Festival w Hamburgu. Na swoim koncie ma również publikacje książkowe - "Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy" oraz "Dzieci getta. Ostatni świadkowie zagłady".