Xięgarnia

1.08.2020

"Quichotte do mnie przemówił jak dawno żadna książka Rushdie’ego, bo jest świetnym obrazem czasu ostatecznego, jaki zdaje się nas zewsząd ogarniać. Czasu patologii społecznych, czasu nieakceptacji inności, czasu kakofonii impulsów, czasu destrukcji planety. Czasu prymitywnych oszustw podniesionych do rangi prawa. Czasu zastąpienia dogłębnej wiedzy chwilową ekscytacją. Czasu odchodzenia od pamięci i refleksji o przyszłości na rzecz tyranii teraźniejszości - dlatego wspomnienie, list albo książka, znaczą już znacznie mniej niż tweet, SMS czy wpis na Insta" - Filip Łobodziński czytał najnowszą powieść Salmana Rushdiego.

Michał Rusinek przyglądał się książce "Rewolucje" duetu: Boguś Janiszewski (tekst) i Max Skorwider (ilustracje). Opublikowana przez wydawnictwo Albus. "Rewolucje" to, kolejna część cyklu autorów, w którym tłumaczą dzieciom różne abstrakcyjne pojęcia m.in.: czym jest sztuczna inteligencja, a czym wirusy, jak pracuje mózg i co to jest ekonomia. Seria duetu: Janiszewski-Skorwider poświęcona abstrakcyjnym pojęciom, pokazuje jak kreatywnie przełożyć język dorosłych na język dziecięcy. Jak w prostej i przystępnej formie tłumaczyć dzieciom współczesny świat i definiującą go rzeczywistość.

A co, jeśli rozwód? Jak wpłynął na życie bohaterów? Czego ich nauczył? Co im odebrał? Max Cegielski odpowiedzi szukał u autorki książki "Projekt rozwód" - Izabeli Kosmali-Świerczyńskiej. Wydawnictwo Krytyka Literacka, tak pisze o autorce – "Niegdyś wyszczekana i bezczelna dziennikarka i redaktorka kontrowersyjnego tygodnika satyryczno-politycznego. Obecnie matka dzieciom i subtelna reporterka życia codziennego".